Maxima Latvija SIA preses relīzē ziņo par labiem energoefektivitātes rezultātiem izmantojot enerģijas uzraudzības sistēmu.

23.02.2010

Avots: Dienas Bizness un Maxima.lv

Latvijā un Lietuvā „Maxima Grupe” savos pārvaldītajos lielveikalu tīklos ir ieviesusi progresīvu automatizētu enerģijas patēriņa uzraudzības sistēmu, investējot 2,5 miljonus eiro. Šī sistēma paredzēta, lai efektīvāk kontrolētu izlietotos līdzekļus un enerģijas daudzumu. Iepriekšējā gada laikā vien uzņēmums ietaupījis enerģiju, ar ko pietiktu, lai pilnībā aizvietotu Lietuvas lielākās spēkstacijas „Lietuvas elektrostacija” četrās dienās saražoto enerģiju.

„Patērētās elektrības, ūdens un siltumenerģijas izmaksas veido ievērojamu daļu no mūsu lielveikalu ķēdes izdevumiem. Enerģijas resursiem kļūstot dārgākiem un nodokļu slogam smagākam, mēs esam meklējuši iespējas samazināt uzņēmuma ikdienas izdevumus. Lēmums investēt tehnoloģisko sistēmu darbības efektivizācijā izrādījās lietderīgs. Precīza enerģijas resursu patēriņa uzskaite ļāvusi „Maxima Grupe” veikalu ķēdei lietot enerģiju ievērojami lētāk, izmantot enerģijas resursus efektīvāk un samazināt vides piesārņojumu,” stāsta „Maxima Grupe” Īpašumu pārvaldības centra vadītāja Vilija Zapalskiene (Vilija Zapalskienė).

V.Zapalskiene arī pauž, ka elektrotehnikas un ekspluatācijas izdevumi kompānijas ietvaros Lietuvā un Latvijā pagājušajā gadā tika samazināti par aptuveni vienu piektdaļu, t.i., vairāk nekā par 5,8 miljoniem eiro, kas arī veido ietaupītos līdzekļus. Šī nauda savukārt investēta produktu cenu samazināšanā.

Līdz ar automatizētās enerģijas patēriņa uzraudzības sistēmas ieviešanu „Maxima Grupe” pārvaldītajos veikalos Lietuvā un Latvijā enerģijas patēriņa datus iespējams aplūkot datorā. Nepārtraukta elektrības, ūdens un siltumenerģijas patēriņa uzraudzība, kontrole un analīze ļauj nekavējoties identificēt izmaiņas izmaksās, kā arī ieviest tehnoloģiskus risinājumus efektīvākai energoresursu izmantošanai, apkopei vai temperatūras regulēšanai telpās. Ieviešot automatizēto enerģijas patēriņa uzraudzības sistēmu, rezultātu lasījumu iegūšana un atskaitīšanās enerģijas piegādātājiem ir optimizēta, līdz ar to līdz minimumam samazinot darbinieku potenciāli pieļautās kļūdas un kritisku situāciju rašanās iespējamību.

„Modernās uzraudzības sistēmas galvenā priekšrocība ir precīza un tūlītēja katra veikala patērētās enerģijas resursu uzskaite un nepārtraukta enerģijas izdevumu kontrole, kas veicina tehniskā personāla efektivitāti un darbinieku atbildību,” pauž V.Zapalskiene.

Līdz ar enerģijas patēriņa uzraudzības sistēmas, kā arī citu izmaiņu ieviešanu tehniskajās sistēmās, elektrības patēriņš ir ievērojami samazinājies: veikalu ķēdes Lietuvā un Latvijā elektrības patēriņš samazinājies par 30 miljoniem kilovatstundu pērnā gada laikā. „Skatot šo samazinājumu tikai Lietuvas enerģijas patēriņa kontekstā, mēs esam ietaupījuši enerģijas daudzumu, ko Lietuvas spēkstacija saražo četrās dienās,” stāsta V.Zapalskiene.

„Maxima” lielveikalu ķēde savulaik Latvijā kļuva par pirmo mazumtirdzniecības tīklu, kas ieviesa un ievēroja starptautiskos ISO standartus kvalitātes pārvaldībā, savukārt „Maxima” lielveikalu ķēde ir pirmais mazumtirdzniecības tīkls Lietuvā, kas ieviesis un ievēro divus starptautiskos ISO standartus kvalitātes pārvaldībā un vides sistēmās. Līdz ar to, kā vēsta „Maxima Grupe” Īpašuma pārvaldības centra vadītāja V.Zapalskiene, patērētās elektrības taupīšanai bija arī mērķis samazināt vides piesārņojumu. Saskaņā ar enerģētikas ekspertu aprēķiniem „Maxima” veikalu tīkla pagājušā gada enerģijas ietaupījums samazināja vidē nokļuvušo CO2 emisiju daudzumu par vairāk nekā 15 tūkstošiem tonnu. Šādu CO2 daudzumu dienā izdala gandrīz 3000 automašīnu jeb visas automašīnas Lietuvā; šāda daudzuma absorbēšanai nepieciešami 1300 ha pieauguša meža.

Automatizētās enerģijas patēriņa uzraudzības sistēmas ieviešana „Maxima” tīklam piederošos Lietuvas veikalos tika uzsākta 2007.gadā un nākamajā gadā analogu sistēmu ieviešanas darbs tika uzsākts „Maxima” veikalos Latvijā. Enerģijas resursu ietaupīšanas projekta ieviešanā Lietuvā un Latvijā tika atvēlēti gandrīz 2,5 miljoni eiro. Projekta vadītājs – „Maxima Grupe” Īpašuma pārvaldības centra energoinženieris Rimas Kaminskas. MAXIMA tīkla projektu īstenoja kompānija „Sigmatelas” (Sigma Telas un Energodata SIA).

Šogad „Maxima Grupe” plāno investēt enerģijas izdevumu uzraudzībā Igaunijā un turpināt jau iesāktos dzesēšanas iekārtu modernizācijas darbus „Maxima” veikalu tīklā visās Baltijas valstīs.

„Maxima Grupe” ir 2007.gadā reģistrēts finanšu holdings, kas pārvalda mazumtirdzniecības uzņēmumus Lietuvā, Latvijā, Igaunijā un Bulgārijā. Tajā ietilpst 426 „Maxima X”, „Maxima XX”, „Maxima XXX”, „T-Market” un „Ermitažas” lielveikali un hipermārketi. No kopējā skaita 217 veikali atrodas Lietuvā, 127 – Latvijā, 52 – Igaunijā un 30 – Bulgārijā. „Maxima Grupe” pārvaldītajos uzņēmumos visās iepriekš minētajās valstīs kopumā nodarbināti 25,5 tūkstoši darbinieku.
 

Visi jaunumi